Dukanova dieta: výpočet hmotnosti, fáze, recepty a recenze

V moderních rozmanitých dietách je snadné se zmást, ale proteinové diety v seznamu stojí stranou. Dukanova dieta je významným představitelem proteinových potravinových systémů, které zahrnují konzumaci dostatečného množství jídla, ale v jiném poměru bílkovin, tuků a sacharidů.

Základy stravy

Dukanova dieta je známá v mnoha zemích. Účinnost tohoto přístupu byla prokázána četnými studiemi a aplikacemi. Sám odborník na výživu Pierre Ducan však tvrdí, že nevyvinul dietu, ale vyváženou stravu, aby tělo nepociťovalo hlad a stres.

Dr. dukan a jeho dieta na hubnutí

Hubnutí nastává v důsledku spalování podkožního tuku a zásob sacharidů, zatímco žaludek není prázdný, ale tráví bílkovinné potraviny.

Dobrou konkurencí zde bude dieta Lesenka, jejíž podstatou je každodenní průchod různých úrovní výživy. Různé produkty, jiný přístup po dobu 5 dnů neomrzí.

Ti, kteří chtějí snížit své formy pomocí Dukanovy diety, se musí seznámit se základními principy:

 1. Vést aktivní životní styl, hodně se pohybovat, běhat nebo chodit. Provádět každodenní procházky na čerstvém vzduchu, trvající 30-40 minut. Hubnutí dietami je nerozumné, tělo musí vykonávat fyzickou aktivitu, protože právě ve svalech se spaluje tuková tkáň.
 2. Pijte hodně vody (ne džus, kompot nebo nápoj, ale neperlivou vodu). Při proteinové dietě tělo vyhazuje nahromaděné tekutiny a jejich každodenní doplňování je při hubnutí úkol číslo jedna.
 3. Přísně dodržujte dietu a fáze diety. Pokud provedete osobní úpravy stravy nebo nedodržíte režim, neměli byste doufat v účinný výsledek.
 4. Vyřaďte z jídelníčku potraviny obsahující lehké sacharidy. Je povoleno používat složité a nestravitelné sacharidy ve formě obilovin, otrub.
 5. Ovesné otruby by měly být základní složkou vaší každodenní stravy. Zabraňují vzniku zácpy při dietě a dodávají tělu správnou porci sacharidů.
centimetr na vidličkách symbolizuje hubnutí při Dukanově dietě

Hlavní fáze diety

Dukanova dieta je založena nejen na dodržování určité diety, ale na rozdělení celého průběhu diety do fází, které odpovídají vašemu jídelníčku a seznamu produktů. Existují celkem čtyři fáze:

 1. Záchvat.
 2. střídání
 3. Kotvení
 4. Stabilizace

Vyplatí se zvážit každou fázi zvlášť.

Fáze útoku

Toto je první fáze diety, zahrnuje konzumaci pouze bílkovinných potravin. Doba trvání fáze trvá v průměru 7 dní, ale interval může zahrnovat 3 až 9 dní. Volba délky první fáze probíhá individuálně a závisí na množství nadváhy a zdravotním stavu hubnoucího.

Extra 30 kg hmotnosti nebo více naznačují maximální trvání fáze až 9-10 dní, s přebytkem 20 kg - 7 dní a s mírnou nadváhou do 20 kg - 3-5 dní. V tomto období dochází k maximálnímu hubnutí, které je spojeno s omezením příjmu sacharidů a tuků.

Doporučení: útočná fáze akceptuje konzumaci bílkovinných produktů živočišného původu: maso, ryby, mořské plody a mléčné výrobky. Můžete je použít v neomezeném, ale rozumném množství a v jakékoli formě (smažené, vařené, dušené).

Pokud jde o doprovodné přísady, jejich seznam zahrnuje: ovesné otruby (jejich každodenní použití je povinné), hořčice, sůl, cibule, koření, rajčatový protlak, krabí tyčinky (ne více než 8 kusů denně), citron, olivový olej. Z nápojů jsou povoleny dietní nápoje, kefír bez tuku, čaj a káva.

Maso by nemělo být tučné, vyloučeno je vepřové, jehněčí, králičí, kachní, husí. Pokud je ve stravě přítomen pták, měl by být konzumován bez kůže. Omezení se týká zeleniny a ovoce.

Během tohoto období tělo zažívá stres, dochází k restrukturalizaci vnitřních metabolických procesů. Pro některé se toto období může stát kritickým: závratě, slabost, ztráta vědomí a další příznaky naznačují, že stojí za to přejít do další fáze.

Střídavá neboli „cestovní" fáze

Podstatou této etapy je zavádění doplňkových potravin (zelenina, ovoce) do jídelníčku, nikoli však průběžně, ale selektivně v určitém intervalu. Intervaly by se měly navzájem rovnat: za den, za dva dny nebo více, vše závisí na množství nadváhy před dietou. Pokud jeho hodnota nepřesáhla 10 kg, pak může být interval minimální (1x1, 2x2), a pokud jeho hodnota byla větší než 10 kg, pak je maximální interval 5x5.

Doba trvání druhé fáze je určena individuálně, stejně jako první. Interval je od jednoho do dvou měsíců, trvání přímo závisí na množství úbytku hmotnosti během první fáze. Čím je větší, tím déle by měla trvat druhá fáze.

Strava by měla být ve druhé fázi pestřejší, takže můžete přidat následující potraviny:

 • všechny produkty z první fáze;
 • zelenina, která neobsahuje škrob (okurky, rajčata, cuketa, paprika, chřest, zelí, houby);
 • neslazené ovoce;
 • odstředěné mléko a sýr;
 • chléb.

Ovoce a zeleninu můžete přidat pouze v ty dny, jejichž jídelníček odpovídá druhé fázi. Tedy 5 dní proteinový jídelníček z první fáze, dalších pět dní proteinovo-zeleninový jídelníček z druhé fáze. Produkty druhé fáze navíc nemůžete mezi sebou míchat, můžete si vybrat pouze dvě ingredience za den a použít je.

Mezi zakázanou zeleninu a ovoce patří: brambory, kukuřice, luštěniny, banány, třešně, avokádo, hroznové víno.

Pokud během první fáze došlo ke zhoršení zdravotního stavu, tak ve druhé fázi by se měl stav stabilizovat, zdravotní stav by se měl zlepšit, metabolické procesy se obnoví.

Fáze "fixace"

Třetí fáze pomáhá upevnit výsledek, její trvání závisí také na počtu „shozených" kilogramů. Na každý shozený kilogram připadá deset dní třetí fáze. Dieta v tomto období je ještě více podobná obvyklé a neměla by způsobovat nepříjemné pocity při hubnutí.

Kromě produktů z první a druhé fáze obsahuje dieta také:

 • zelenina obsahující škrob (brambory, luštěniny, kukuřice);
 • těstoviny;
 • obiloviny (rýže, pohanka, ovesné vločky).

V této fázi je dovoleno porušit dietu dvakrát týdně, ale na úkor jednoho jídla. Můžete například snídat své oblíbené sacharidové jídlo, ale vynechat oběd nebo večeři.

Důležitým pravidlem v této fázi je každodenní konzumace jakéhokoli ovoce, s výjimkou banánů, hroznů a třešní. Mají hodně cukru, který se rychle mění v podkožní tuk.

Fáze "stabilizace"

Tato fáze je konečnou a ve skutečnosti postulátem pro pozdější život po dietě. Jeho pravidla jsou jednoduchá a jejich dodržování vám umožní udržovat se vždy ve formě, aniž byste se uchýlili k dietám:

 • každý den vypijte hodně vody (nejméně 1, 5 litru);
 • vést aktivní životní styl;
 • jednou týdně sestavit proteinové menu, které odpovídá požadavkům první fáze;
 • denní konzumace ovesných otrub.

Realizace výše uvedených doporučení povede k úspěchu každého, kdo chce překonat nadváhu, a co je nejdůležitější, udržet se na dosažené úrovni nebo ji překonat.

Schválené produkty

Seznam povolených potravin na Dukanově dietě můžete shrnout:

 • maso (hovězí, telecí, holubí, kuřecí, křepelčí);
 • vejce (kuřecí, křepelčí, nejlépe bez žloutku);
 • nízkotučné mléčné a zakysané mléčné výrobky (mléko, kefír, tvaroh, sýr, jogurt, sýr);
 • mořské plody v jakékoli formě a v jakémkoli množství;
 • krabí tyčinky;
 • říční a mořské ryby;
 • ovesné otruby;
 • zelenina, která neobsahuje nebo obsahuje malé množství škrobu;
 • neslazené ovoce;
 • různé nápoje bez cukru, čaj káva;
 • koření, koření, dresinky.

Kromě vypracovaného dietního plánu vydal výživový poradce Dukan kuchařku s recepty. Jídla v Dukanově kuchařce obsahují pouze potraviny z povoleného dietního seznamu, což značně usnadňuje celý proces hubnutí a vymýšlení nových jídel.

měření pasu na Dukanově dietě

Mezi nejjednodušší a nejoblíbenější jídla stojí za to zdůraznit následující:

 1. "Krabí salát". Na jeho přípravu budete potřebovat: polovinu čínského zelí, 4 krabí tyčinky, 4 lžíce konzervované kukuřice. Zelí a krabí tyčinky nakrájíme nadrobno, zelí rozmačkáme a dochutíme solí. Všechny ingredience smíchejte v míse a salát dochuťte citronovou šťávou a domácí libovou majonézou.
 2. "Rybí karbanátky s tvarohem. "Na vaření budete potřebovat: 0, 2 kg ryby (losos), 0, 4 kg nízkotučného tvarohu, 1 slepičí vejce, 4 lžíce ovesných vloček. Příprava: tvaroh smícháme s vejcem, přidáme nakrájené malé kostičky ryby bez kůže. Přidejte koření a koření podle chuti. Ze vzniklé směsi vytvarujte kuličky a obalte je v ovesných vločkách, vložte na pánev nebo gril a smažte na mírném ohni. Ke smažení nepoužívejte olej, vše dělejte na suché pánvi.
 3. Jogurtový dezert. Během diety se můžete rozmazlovat dezertem, na který budete potřebovat: 0, 2 kg nízkotučného přírodního jogurtu, slepičí vejce - 2 kusy, 50 g kukuřičného škrobu. Do mísy dejte všechny ingredience kromě vajec. Je třeba je rozdělit na bílky a žloutky: žloutky okamžitě pošlete do hotové směsi a bílky šlehejte metličkou do krémova a také přidejte do směsi. Dezert může být oslazen náhražkou cukru, stejně jako přidáním aroma a soli. Vzniklou směs nalijeme do zapékací misky a dáme na 20 minut do trouby.
 4. "Hovězí maso s lilkem. "Na dvě porce budete potřebovat: 0, 3 kg hovězího masa nakrájeného na malé kostičky, 1 lilek, 2 rajčata, 0, 150 kg žampionů (žampionů), 1 stroužek česneku, petržel, sůl, pepř. Příprava: lilky nakrájejte na kolečka nebo kostky a zalijte je vodou po dobu 30 minut (měla by z nich vyjít hořkost). Slijte vodu z lilku a osušte je na papírové utěrce. Rajčata nakrájíme na plátky, žampiony na plátky a dáme spolu s lilkem do hrnce. Přidejte česnek a petržel, zalijte vodou a vařte 30 minut. Vezměte hlubokou nádobu do trouby, na dno dejte trochu zeleniny, pak osolené a opepřené maso a zbytek zeleniny navrch. Pošlete do trouby na 15-20 minut.
potraviny na vidličkách pro dukanovou dietu

Recepty z Dukanovy knihy není vůbec nutné používat, jídelníček si můžete vymyslet i z povolených produktů, které odpovídají dietní fázi.

Kolik můžete zhubnout kilo

Než budeme mluvit o odhadovaném počtu shozených kilogramů, stojí za to objasnit faktory, které je ovlivňují:

 • přítomnost fyzické aktivity a její závažnost: pokud nehrajete sport nebo alespoň chodíte, neměli byste mluvit o dobrém výsledku;
 • nedostatek dostatečného množství vody ve stravě: voda přispívá ke snížení hmotnosti, zejména při proteinové dietě;
 • množství nadváhy: odborníci na výživu říkají, že čím vyšší je ukazatel nadměrné tělesné hmotnosti, tím více kilogramů může hubnoucí osoba zhubnout;
 • dobu trvání diety a její jednotlivé fáze.

Průměrný ukazatel pro hubnutí lze považovat za 5-15 kg. Navíc každá fáze má své vlastní změny a hubnutí. První fáze diety je nejdůležitější, protože přispívá k maximální rychlosti hubnutí. Další druhá fáze je poznamenána malými ztrátami a třetí a čtvrtá zcela konsolidují výsledek.

Recenze Dukanova dieta

První recenze

„Slyšel jsem o Dukanově dietě mnohokrát, ale neodvážil jsem se to zkusit. Poněkud děsivě, mnozí mluví o bolesti dolní části zad, slabosti a malátnosti. Možná budu hledat alternativu k této dietě. "

Druhá recenze

„Sestra mého manžela často navštěvuje Francii. Tam je tato dieta jen značka, i v supermarketech jsou samostatné regály na produkty, které této dietě odpovídají. Sama tento způsob hubnutí vyzkoušela. Výsledkem je 10 kg za 2 měsíce. Nechystám se zastavit.

Momentálně držím jinou dietu, ale za měsíc začnu i s Dukanovou dietou, abych byla do sezóny ve formě.

Třetí recenze

„Dívky, nezkoušejte tuto dietu! Byl jsem neopatrný a sedl si do toho naplno. O týden později jsem cítil, že mi země odchází zpod nohou, v očích se mi zatmělo, v uších mi pískalo. Bolest v dolní části zad nebo ledvin, nevím kde, ale je to velmi děsivé a nebezpečné.

Šel jsem do nemocnice, kde sestra řekla, že nejsem první s takovou diagnózou. Než vyzkoušíte tuto dietu na sobě, musíte podstoupit vyšetření a poradit se s lékařem. Proteinová dieta je pro ledviny velmi nebezpečná a může způsobit poškození tkání, takže na sobě neexperimentujte. "

čtvrtá recenze

„Tuto dietu jsem zažil více než jednou. Díky bohu jsem nezaznamenal žádné vedlejší účinky. Možná proto, že první fáze netrvala tak dlouho (5 dní), ale ve druhé fázi jsem dny proteinového a proteinovo-zeleninového jídelníčku nestřídala, jedla jsem každý den jak bílkoviny, tak zeleninu. Výsledky mě potěšily (-8 kg). K této dietě by bylo možné sáhnout i častěji, ale je velmi nákladná, zvláště v zimě.

Pátá recenze

„Nedávno jsem sledoval televizní pořad a tam mi endokrinolog řekl, že bez sacharidů a glukózy se to neobejde. Náš mozek se jimi živí, a pokud přestanou vstupovat do těla, pak mozek nejprve hladoví a pak zemře. Nevím, jestli je to pravda nebo ne, v televizi můžou říct cokoliv. Ale myslel jsem si, co když negativní recenze na internetu nejsou bezdůvodné a ve skutečnosti si můžete poškodit zdraví?